top of page

Турkiye'de gayrimenkul satışına ilişkin yeni yasa

1 Kasım 2023 tarihinden itibaren Türkiye'de taşınmaz veya taşıt satış ilanları verme hakkına sahip olacaklar yalnızca mal sahipleri, doğrudan akrabaları, ikinci derece akrabalar veya emlak faaliyetlerini yürütmek için özel bir izne sahip olan emlak ajansları yani "Tasinmaz satis yetki belgesi" bulunanlar olacak.


İnternet kaynaklarına sahibinden ilan verirken, sahibin kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası ile birlikte telefon numarasının zorunlu olacağı bir düzenleme getirilecek. Ayrıca, sistem ilan veren kişinin gerçekten belirtilen mülkiyete sahip olup olmadığını kontrol edecek. Ancak bu doğrulama sonrasında ilanlarınızı Türkiye'nin internet kaynaklarına verebileceksiniz.


Bu, emlak piyasası için kesinlikle bir avantajdır, çünkü piyasa daha düzenli hale gelecektir. Özellikle interneti dolduran gerçeklikle ilgisi olmayan veya doğru fiyatla ilgisi olmayan ilanlar için geçerlidir.


Yasa ihlalleri için ciddi cezalar öngörülmüştür, her yanlış ilan için 10.000 ile 100.000 lira arasında cezalar uygulanacaktır.


Bu gönderiyi saklayın ve arkadaşlarınıza gönderin!Bu gönderiyi saklayın ve arkadaşlarınıza gönderin!

0 görüntüleme

Comments


bottom of page