top of page
Türkiye'de gayrimenkul ve yatırım | Mersin

Mersin'i tanıyalım

Mersin'in muhteşem manzarası

MERSİN HAKKINDA

Helenistik döneme ait tarihi eserlerin bulunduğu, Türkiye'nin güneyinde bir liman kenti.

Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan Mersin, turizm, sanayi ve denizcilik açısından gelişmiş bir şehirdir.

ANAMUR KALESİ

ANAMURA KALESİ

ANTİK POMPEİOPOLİS KENTİNİN KALINTILARI

ANTİK POMPEİOPOLİS KENTİNİN KALINTILARI

MERSİN TARİHİ

Kentin kuzeyinde yer alan Yumuktepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda,çok sayıda eser var. Bunların en eskisi M.Ö. 6300 yılına, en yenisi ise Selçuklu dönemine aittir. Kazılarda ortaya çıkan eserler Mersin, Adana, Tarsus, Silifke ve Anamur'daki arkeoloji müzelerinde sergileniyor. Mersin'de ise iki Levanten katedralinin yanı sıra Latin, İtalyan, Arap ve Ortodoks kiliseleri de varlığını sürdürüyor. Ayrıca Mersin'in kuzey kesiminde Rumlar için bir kilise yapılması planlanıyor.

KIZKALESI

KIZKALESI

İKLİM

Mersin'de yılda 300 gün güneşli gün bulunmaktadır. Coğrafi bir lojistik merkezi olarak, Mersin Türkiye'nin ve Avrupa'nın en sıcak bölgesidir ve yıllık ortalama sıcaklık yıllardır 22°C'dir. Mersin'in iklimi çok ılımandır ve şifa verici özelliklere sahiptir, çünkü burada yılda 300 gün güneş doğmaktadır. Mersin'deki nem diğer Türkiye'nin güney şehirlerine kıyasla daha düşüktür. Anamur muzları dünya çapında ünlüdür.

EKONOMİ

Liman Mersin ekonomisinin omurgasıdır. 433 firmayla Türkiye'nin ikinci büyük serbest ekonomi bölgesi Mersin'de kuruldu.

Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan alışveriş merkezleri sayesinde Mersin'in varlıkları da artıyor. 2009 yılında Forum, Marinavista, Palmcity, Sayapark, Soli Center, MersinMarina, Tarsu ve diğerleri Avrupa'nın en iyi alışveriş merkezleri olarak tanındı. Mersin'de alışveriş merkezlerinin sayısı sürekli artıyor. Multi Turkmall tarafından 2009 yılında inşa edilen Forum Mersin alışveriş ve eğlence merkezi, Avrupa'nın en iyi alışveriş merkezi seçildi. Bu statü, Avrupa'nın en büyük perakende organizasyonu olan Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından verilmiştir.Tanrım.

AVM MERSİN FORUM

MERSİN FORUM AVM

mersin-üniversitesi-2.jpg

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

MERSİN ŞEHİR HASTANESİ

MERSİN ŞEHİR HASTANESİ

DEVLET OPERA VE BALE TİYATROSU Mersin

DEVLET OPERA VE BALE TİYATROSU

Mersin marinası

MERSİN MARİNA

Mersin Limanı

MERSİN LİMANI

EĞİTİM

Kentte 4 üniversite, 1.301 devlet okulu ve 71 özel okul bulunmaktadır. Mersin'de tıbbi bakım üst düzeyde ve hatta Avrupa'dan, Amerika'dan insanlar buraya sağlıklarını iyileştirmek için geliyor. Mersin'de 9 kamu ve 11 özel hastane bulunmaktadır.

Türkiye'nin ilk Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu Mersin'de açıldı. Kentin kültür merkezinde opera ve bale sanatçılarının gösterileri yapılıyor. Ayrıca Mersin'de her yıl Uluslararası Müzik Festivali (Uluslararası Mersin Müzik Festivali) düzenlenmektedir.

TURİZM

Türkiye'nin bu önemli kıyı kentinin kıyı şeridi 321 km'dir. Mersin kıyı şeridinin yaklaşık 108 km'lik kısmı doğal plajlardan oluşmaktadır. Önemli tarihi anıtları ve turistik mekanları sayesinde bu şehir, son yıllarda turizmde giderek daha fazla ün kazanmaya başladı. 

Türkiye'nin iç turizminin en önemli merkezidir. Son yıllarda turizmde yaşanan değişimler ve kıyı boyunca inşa edilen yeni oteller sayesinde Mersin, Türkiye'nin yeni turizm destinasyonu haline geliyor. Yat turizminin geliştirilmesi amacıyla uluslararası standartlara uygun 500 yat bağlama ve 300 yat karaya çıkarma kapasiteli Mersin ana limanının inşaatı tamamlandı.

Mersin'deki Alahan Manastırı, cennet ve cehennem mağaraları, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli Pompyopolis, Eshab-i Kekhf, Anemurium Antik Kenti kalıntıları ve Kleopatra Kapısı her zaman turistlerin ilgisini çekmektedir.

YAPRAKLIKU PLAJI

YAPRAKLIKOY PLAJI

TAŞUCU, KIZKALESI, SUSANOĞLU VE AYAŞ'IN POPÜLER PLAJLARI

Yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler ise Tisan, Taşucu, Narlıkuyu ve Dana Adası'dır.

Papa Benedict XVI'nın 2008 yılını “Aziz Pavlus Yılı” ilan etmesinden sonra Hıristiyan turistler Tarsus bölgesini daha sık ziyaret etmeye başladı. 2008 yılında Mut bölgesindeki Alahan Manastırı ve Tarsus bölgesindeki St. Paul kuyusu ve anıt müzesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı.

AYAŞ PLAJI

AYAŞ PLAJI

Volkovinsky Danil Zümrüt Evleri

Обретите совершенно новый стиль жизни у Средиземного моря!

Получайте информацию о распродажах, событиях и эксклюзивных предложениях.

Formu doldurun ve komisyon olmadan inşaat şirketlerinin güncel tekliflerine ve fiyat listelerine erişim sağlayın

Çok yakında sizinle iletişime geçeceğiz!

bottom of page